Nie można zaprzeczyć, że koronawirus wywarł spory wpływ na świat marketingu. To był i nadal jest trudny czas zarówno dla konsumentów jak i dla dużej części branż. Wiele firm musi dostosować komunikację i wykazać kreatywność, aby dotrzeć do swoich klientów. Przygotowaliśmy dla Was MIX przykładów udanych kampanii świątecznych i tych które uwzględniają aspekt pandemii w komunikacji. Przed nami okres komunikacji świątecznej. To będą pierwsze Święta Bożego Narodzenia z koranawirusem w tle. Według nas kluczem do sukcesu jest empatyczna, kontekstowa komunikacja marek. Oczywiście to czy w ogóle i na ile zaadresujecie aspekt wyzwań związanych z rokiem 2020 w Waszych działaniach reklamowych, jak połączycie go ze Świętami i Waszymi produktami, zależy od Was. Od nas otrzymujecie garść inspiracji oraz 6 500 ofert influencerów online, którzy są gotowi przekazać światu Waszą narrację i zaprezentować produkty. Mamy także empatyczną promocję od Reach a Blogger (na końcu wpisu). Przedstawione cases mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego pomysłu (lub tonality) na komunikację marek z udzialem influencerów. Zapraszamy 👇

 

💡 Amazon – Show must go on

 

Tegoroczna reklama świąteczna Amazonu to historia młodej tancerki, której duch i wytrwałość triumfują w wyzwaniach 2020 roku. Wszystko przy niewielkiej pomocy jej rodziny i społeczności. Reklama wyraźnie odnosi się do otaczających nas realiów.

 

👉 Interesujące, emocjonalne odniesienie do realiów 2020.

 

 

💡 Tesco – No naughty list

 

Świąteczna reklama Tesco z 2020 zachęca kupujących do tego by zapomnieć o wszystkim, co wydarzyło się w 2020 roku i zamiast tego cieszyć się pysznymi świątecznymi smakołykami. Po tegorocznej pandemii i wielu nieszczęściach, które po niej nastąpiły, Tesco chciało stworzyć humorystyczną, lekką reklamę skupiającą się na wielu gospodarstwach domowych przygotowujących się do sezonu świątecznego. Chyba wyszło całkiem w porządku.

 

👉 Interesujące, humorystyczne odniesienie do realiów 2020.

 

 

💡 LEGO – And I think to myself…

 

Tegoroczna reklama świąteczna LEGO jest ciekawą propozycją komunikacyjną. Intrygująca formalnie, bardzo emocjonalna oraz pełna produktów marki. Czy w komunikacji nie brakuje aspektu pandemicznego? Chyba nie, reklamy skierowane do dzieci i ich rodziców chyba nie muszą poruszać tego tematu.

 

👉 Fajna reklama pozbawiona kontekstu pandemicznego.

 

 

💡 Sainsbury’s – Gravy Songs

 

Według retailera Sainsbury’s w tym roku Boże Narodzenie wydaje się bardziej niepewne, ale bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Marka zaproponowała zbiór nostalgicznych reklam, który ma na celu uczczenie kulinarnych wspomnień z bliskimi i przeniesienie widzów w czasie. Reklamy oparte są na trzech osobistych historiach współczesnych brytyjskich rodzin i ich związku z bożonarodzeniowym jedzeniem. Historie ożywają dzięki połączeniu domowych nagrań wideo i rozmów telefonicznych między członkami rodziny prowadzonych w dzisiejszych czasach.

 

👉 Wykorzystanie komunikacji retro.

 

 

💡 John Dog – Prezenty na Święta

 

O tym, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka przypomina reklama świąteczna firmy John Dog. W spocie mocno widoczny jest kontekst wyzwań roku 2020.

 

👉 Wykorzystanie zwierzęcia w reklamie. Kontekst roku 2020.

 

 

💡 Coca-Cola – Otwarci jak nigdy dotąd

 

Termin „nowa normalność” jest ciekawym insightem w odniesieniu do pandemii. Kreacja Coca-Coli jest właśnie na nim oparta. Sierpniowa kampania zatytułowana „Otwarci jak nigdy dotąd” miała na celu zachęcenie ludzi właśnie do bycia „otwartymi, jak nigdy dotąd”, do utrzymywania nowych dobrych nawyków, do doceniania tego, co się ma. W filmie występuje poeta George, który wygłasza poruszający wiersz, w którym wzywa publiczność do podsumowania tego, co najważniejsze, i do spojrzenia na świat w inny sposób. Czy poetycka, empatyczna narracja to dobry pomysł na świąteczną komunikację? Dlaczego nie.

 

👉 Ciekawa komunikacja poetycka.

 

 

💡 Heineken – Ode to Close

 

Poetycka narracja to również pomysł na komunikację social distancingu marki Heineken. Co ciekawe udało się zręcznie wpleść w tę komunikację produkt. Czy w czasach dużych wyzwań społecznych komunikacja oparta na poezji jest metodą? Naszym zdaniem to ciekawe rozwiązanie. Obie kreacje mają wdzięk, użyta konwencja zdecydowanie się broni.

 

👉 Inny przykład komunikacji poetyckiej.

 

 

💡 IKEA UK – #ikeaatmine i Pierwszy obiad z rodzicami oraz Silence the critics

 

Przykład z rynku brytyjskiego. Sklepy IKEA w UK były jednymi z pierwszych firm, które zostały zamknięte podczas kryzysu związanego z koronawirusem. Kampania marki w mediach społecznościowych „IKEA u mnie” polegała na tym, że poprzez swoje Instagram Stories pracownicy sklepu nagrywali krótkie video, aby pomóc ludziom w czasie lockdownu i w okolicznościach dystansu społecznego.
Wśród tematów znalazły się poradniki dotyczące tworzenia przestrzeni biurowych w domu, pomysły na projekty związane z rodziną oraz filmy wideo z ćwiczeniami, które należy wykonać, aby zadbać o dobre samopoczucie.
To, co podobało nam się w tej kampanii, to to, że nie była to duża reklama produkcyjna, wykorzystująca wyrafinowane ujęcia i aktorów. Cały materiał filmowy został nakręcony smartfonami przez pracowników Ikea, a oni sami byli jedną z twarzy kampanii. Czy pandemia nie przyspiesza przypadkiem in-housowych produkcji wśród niektórych marek?

 

👉 Reklamy zrealizowane przez pracowników.

 

 

Pełna wdzięku i humoru reklama świąteczna IKEA z naszego rynku z 2019 roku, która odchodzi od stereotypu. Oparta o oryginalny, ciekawy insight związany ze Świętami i trudnymi rozmowami przy stole. Mocne zaadresowanie produktów w przekazie.

 

👉 Jakościowy humor z pomysłem.

 

 

Reklama brytytyjskiego oddziału IKEA z 2019 roku również jest bardzo oryginalna, zarówno jeśli chodzi o przekaz jak i formę. Jak skłonić konsumentów do srogich zakupów w Ikea i do przeraanżowania mieszkania? Ikea wpadła na pomysł użycia creapy dekoracji domowych. Kto miał okazję mieszkać w UK lub USA wie, że przeciętne mieszkania nie grzeszą atrakcyjnością pod względem aranżacji. Naszym zdaniem kolejny świetny insight i pełna wdzięku egzekucja.

 

👉 Humor i ciekawa forma.

 

 

💡 Cottonelle – #ShareAsquare

 

Problem z zakupem papieru toaletowego dotknął wielu rynków. Cottonelle, jeden z największych na świecie producentów tego produktu, stworzył przzekaz, który miał na celu łagodzić obawy konsumentów i obniżyć poziom lęku związany z zaopatrzeniem w papier. Marka zamiast zachęcać ludzi do zakupu, zachęcała do „zaopatrzenia się w hojność” i jednocześnie rozpoczęła kampanię o nazwie #ShareASquare, we współpracy z organizacją charytatywną United Way. Marka zobowiązała się do przekazania 1 miliona dolarów i miliona rolek papieru toaletowego na rzecz funduszu. Za każdego usera, który używa hashtagu #ShareASquare, marka przekazała dodatkowy 1 dolar (do kwoty 100 000 dolarów).

 

👉 Dobry CSR / RTM.

 

 

💡 Biedronka – W Wielkanoc dzielimy się tym, co najlepsze w Nas oraz Dziękujemy naszemu zespołowi

 

Kolejne przykłady z rynku polskiego. Wielkanocna reklama Biedronki. Firma Jeronimo Martins podążając za ogólnoświatowymi trendami skupiła się na empatii. Produkty pojawiły się w reklamie w postaci potraw – bez cen i packshotów. Emocjonalny, ale wyważony przekaz, naturalne, domowe ujęcia powodują, że marka wydaje się bliska, budzi zaufanie. Czy pandemia uruchomi nowy trend i ujęcia typu home made zagoszczą częściej w reklamach?

 

👉 Reklama typu: home made.

 

 

Warto zwrócić uwagę, że wiele marek w trakcie pandemii kieruje wzmożoną uwagę również do wewnątrz i wspiera własne zespoły, jednocześnie pokazując rynkowi konsumenckiemu troskę o własne struktury, a przez to też przygotowanie i wydolność organizacji, pośrednio adresując bezpieczeństwo związane z korzystaniem z usług. Akurat poniższy spot Biedronki nie jest tutaj jakimś szczególnym osiągnięciem kreatywnym, ale trzeba pamiętać, że komunikacja w czasach pandemii jest tworzona pod presją czasu i wobec zmieniających się potrzeb.

 

👉 Zespół w centrum przekazu.

 

 

💡 Żabka – Mały sklep. Wielcy ludzie.

 

Kolejny przykład z rynku polskiego. Podobnie jak Biedronka, Żabka w swojej komunikacji skupiała się na pracownikach swojej sieci. Chyba jest to zręczniejsza kreacja w porównaniu do tej powyżej. Narracja z offu, prowadzona jakby przez pracowników sieci, dodaje jej naturalności i w efekcie reklama wydaje się bardziej przekonująca.

 

👉 Reklama oparta o zespół.

 

 

💡 Apart – Piękna i długa reklama Apartu – parodia reklamy

 

Co dzieje się gdy marka traci kontakt z otoczeniem? Biznatyjski, jeśli chodzi o inscenizację i długość, spot Apartu doczekał się całkiem zabawnej przeróbki zrealizowanej przez Klub Komediowy. Z jednej strony rok 2020 ze wszystkimi zagrożeniami, zmianami dla konsumentów, a z drugiej strony reklama całkowicie ignorująca kontekst 2020 roku. Efekt – parodia stała się popularniejsza od samej reklamy.

 

👉 Brak kontekstu roku 2020.

 

 

💡 SNL – Children’s Clothing – parodia

 

Na koniec skecz przygotowany przez Saturday Night Live. To niestety nie jest reklama. Ale czy konsumenci nie są gotowi na tego rodzaju przekazy? Dowcip widzieliśmy w reklamach IKEA. Tutaj twórcy pozwolili sobie na więcej. Pytanie tylko czy pandemiczne czasy sprzyjają humorowi w reklamach. Na to pytanie różne marki, trafiające do różnych grup docelowych odpowiedzą sobie inaczej.

 

👉 Humor cieszy się popularnością w internetach.

 

 

Podsumowanie

 

Wspólną cechą większości kampanii reklamowych, które wymieniliśmy powyżej, jest ich zdolność do trafienia we właściwy ton w odpowiednim momencie. To spore wyzwanie, aby odejść od strategicznej linii komunikacyjnej i zaadoptować się szybko do nowych warunków. W wielu wypadkach marki uznały, że ważne jest, aby skupić się na społeczności i empatii, a nie grać na ludzkich lękach lub prowadzić kampanie pozbawione wrażliwości, w sposób, który ignoruje to, co dzieje się wokół nas.
Czy Święta to dobry czas na empatyczną komunikację marek? Według nas jak najbardziej. Będą to pierwsze Święta Bożego Narodzenia z pandemią w tle. Sztuką jest połączenie komunikacji produktowej z empatią, wrażliwością społeczną, CSR. Wiele firm bardzo ucierpiało w efekcie Covid, ale pamiętajmy, że nie mniej ucierpieli konsumenci. Percepcja społeczna jest taka, że firmy są silniejssze niż jednostki i nawet w trudnych czasach nie powino im zabraknąć wrażliwości.
Święta to znakomity czas na nadrobienie biznesowych zaległości przez wiele marek, zwłaszcza tych, które mają swoje kanały sprzedażowe w online. Zręczna, wyważona komunikacja, zorientowana na konsumenta, powinna zwiększyć efektywność działań reklamowych.

 

Jeśli potrzebujecie większej ilości przykładów RTM-owej koronowirusowej komunikacji polecamy tę publikację od AdWorldMasters.com jako dodatkowe źródło inspiracji.

 

Jeśli szukacie pomysłów na współpracę z influencerami, polecamy również naszą wcześniejszą publikację 7 pomysłów na Black Friday.

 

Pora na naszą empatię wobec firm dotkniętych skutkami biznesowymi pandemii ❤ Wszystkie firmy, które ucierpiały wskutek pandemii, które opublikują na naszej platformie zlecenie dla influencerów do 3.12.2020 i wykorzystają mailing do jego promowania, otrzymają od nas 100% zwrot wydatków na ten cel, czyli 130 zł netto. Jak będziemy klasyfikować firmy do gratisu? Firma, która ucierpiała wskutek pandemii, to taka, która odebrała wsparcie finansowe z dowolnej instytucji państwowej, w jednym z programów pomocowych związanych z pandemią. Jeśli potrzebujesz instrukcję jak skorzystać z gratisu napisz do bok@reachablogger.pl.

 

Jeśli potrzebujesz agencji reklamowej, która przygotuje dla Ciebie koncepcję kampanii świątecznej i poprowadzi za Ciebie współpracę z influencerami napisz do robert@reachablogger.pl.

 

– – –

 

Tutaj znajdziesz Katalog ofert influencerów.

 

Tutaj zasilisz swoje konto na platformie w celu zakupu publikacji sponsorowanych u influencerów.

 

Tutaj dodasz Zlecenie i opcjonalnie roześlesz mailing (100 zł netto) do influencerów z informacją o Twojej akcji.