W grupie facebookowej, do której należymy wywiązała się inicjatywa przypomnienia wszem i wobec, że kopiowanie treści z innych blogów bez zgody autorów nie może mieć miejsca. Jeśli chcesz cudzą treść przekazać za pośrednictwem swojego kanału użyj funkcji udostępnij (share) lub zapytaj autora o zgodę. Dotyczy to zdjęć, tekstów, video – wszelkich materiałów autorskich. 

 
Geneza akcji jest banalna. Kolejny raz czyjś tekst znalazł się na cudzym blogu. Wokół tego zdarzenia wywiązała się dyskusja w grupie Blogerzy Brainsztormują. Nie chodzi jednak w tej akcji o piętnowanie konkretnego przypadku ale systemowe, masowe przypomnienie o tym, że treści należą do Twórców i to tylko od nich zależy jak zostaną wykorzystane. Mogłoby się wydawać, że sprawa jest oczywista, ale jeśli cały czas dochodzi do takich przypadków, to oznacza, że nadal trzeba edukować rynek. Należy pamiętać, że prawo w jednoznaczny sposób reguluje te kwestię, więc naprawdę nie warto ryzykować narażając się na wstyd i konsekwencje karne.
 
Oczywiście internet i social media bazują na rozprzestrzenianiu się treści. Ale służy do tego funkcja udostępniania (share). Dzięki temu osoba może zainteresować tą treścią swoich fanów czy followersów, a z drugiej strony interes autora jest o tyle zabezpieczony, że powiększa on swój zasięg i rozpoznawalność, a użytkownicy łatwo mogą wklikać się w oryginalne źródło.
 
W akcji bierze udział kilkudziesięciu Twórców internetowych. Blogerze, Blogerko, jeśli zależy Ci na ochronie własnych treści przyłącz się do akcji i napisz lub opowiedz o niej swoimi słowami na swoim kanale. Forma kreatywna, która została wybrana w akcji to zdjęcie twórcy z kartką z #TworzeNieKradne.