Platforma Reach a Blogger umożliwia współpracę dużej ilości klientów i twórców internetowych. Spotykają się u nas już tysiące marek i influencerów. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Wam (głównie twórcom, ale też reklamodawcom) przypomnieć co wolno, a czego nie wolno reklamować jeśli chodzi o influencer marketing.
Kwestie, które tu dziś poruszamy nie są nowe i wynikają z przepisów prawa, Regulaminu platformy, niektóre z nich są poruszone w naszym FAQ. Były i są przedmiotem wielu publikacji czy dyskusji w Internecie. Jednak czujemy potrzebę, żeby zebrać to w jednym miejscu, u nas na platformie, w postaci pigułki wiedzy, która może pomóc, ale jednak nie zastąpi porady prawnej.

 
Będąc twórcą, który współpracuje lub myśli o współpracy z markami, należy pamiętać, że są pewne ograniczenia co do produktów, które można reklamować. Wiąże się z tym odpowiedzialność influencera. W przypadku internetu, wytyczne odnośnie zabronionych produktów są podobne do zasad obowiązujących w tradycyjnych mediach, jak telewizja czy prasa. Zatem, jakich produktów nie możesz reklamować w digitalu?
 
Alkohol
 
Reklama napojów alkoholowych (z wyjątkiem piwa pod pewnymi określonymi w przepisach prawa warunkami) jest zakazana. Chyba że skierowana jest do bardzo ograniczonej grupy osób. Oznacza to, że dozwolona jest niepubliczna reklama alkoholu. Ale jest to ryzykowne kryterium, ponieważ nie ma jednoznacznej definicji słowa publiczny. Wg. nas nie możesz w ogóle reklamować napojów alkoholowych na swoim medium (oprócz piwa, które możesz reklamować pod pewnymi warunkami). Reklama alkoholu jest zagrożona bardzo poważnymi karami.
Jeśli chodzi o reklamę piwa, to jest szereg ograniczeń, które należy spełnić, żeby pozostawać w zgodzie z prawem. Min. w grę wchodzi pełnoletność odbiorców i szereg innych kryteriów. Jeśli przedmiotem współpracy jest marka piwa, to należy zagłębić się w ten temat, poczytać lub najlepiej zasięgnąć porady prawnej adwokata lub radcy prawnego w odniesieniu do określonej koncepcji współpracy. Można też wprost porozmawiać na ten temat z marką (jeśli mamy z nią bezpośredni kontakt) lub agencją. Marki piwne i agencje wyspecjalizowane w ich obsłudze często dysponują fachową wiedzą i najczęściej przestrzegają prawa.
 
Tytoń
 
Reklamy dotyczące tytoniu, papierosów, a nawet e-papierosów są również zabronione. Można natomiast promować akcje antynikotynowe i tylko w takim kontekście można przedstawiać wyroby tytoniowe.
Reklama tytoniu jest zagrożona poważnymi karami. Nasza rekomendacja – nie wchodźcie w ogóle we współpracę w zakresie reklamy i promocji marek tytoniowych.
 
Leki
 
Reklamowanie leków podlega licznym ograniczeniom. Wszystko to po to, aby odbiorcy nie przyjmowali środków farmaceutycznych bez potrzeby. Zanim zdecydujesz się na współpracę z firmą produkującą środki farmaceutyczne, przede wszystkim upewnij się, że ich reklamowanie jest zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Niezgodne z prawem jest reklamowanie leków:

  • wydawanych na receptę,
  • zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe,
  • zawartych w wykazie leków refundowanych lub wydawane bez recepty, ale o nazwie identycznej z umieszczonymi w wykazie,
  • niedopuszczonych do obrotu na terenie Polski.

Marki farmaceutyczne na ogół są bardzo ostrożne, dobrze zorientowane i dbają o legalność działań. Jeśli macie do czynienia bezpośrednio z marką farmaceutyczną, to w dużym stopniu możecie polegać na informacjach pozyskanych od marki lub renomowanej agencji, która ją reprezentuje. Większą czujność należy zachować we współpracy ze sprzedawcami leków, mniejszymi aptekami.
 
Jak w każdym wypadku polecamy dalsze edukowanie się w fachowej prasie specjalistycznej oraz oczywiście dedykowaną poradę prawną profesjonalnego prawnika.
 
Zakłady bukmacherskie
 
Całkowicie zabronione jest reklamowanie usług bukmacherskich, które nie mają odpowiedniego zezwolenia. Usługi z odpowiednim zezwoleniem można natomiast reklamować, ale pod pewnymi określonymi warunkami. Od sprawdzenia zezwolenia należy zacząć i dowiedzieć się czy w ogóle jest sens zagłębiać się dalej w dialog na temat współpracy oraz dalsze rozpoznawanie co wolno, a czego nie. Lista koncesjonowanych operatorów bukmacherskich jest łatwa do znalezienia w sieci (nie podajemy jednak linka, bo to się zmienia). Koncesje przyznaje Ministerstwo Finansów. Zawsze można też o to wprost zapytać klienta lub agencję, która go reprezentuje przy pierwszym kontakcie przez platformę. Jednak współpraca reklamowa nawet z koncesjonowanym operatorem bukmacherskim podlega wielu ograniczeniom – jednym z podstawowych jest pełnoletność, ale ograniczeń jest więcej i każdorazowo należy zagłębić się w temat, najlepiej zasięgnąć dedykowanej porady prawnej.
 
Inne produkty i usługi
 
Innymi produktami i usługami, których reklamowanie w sieci jest zabronione są:

  • przedmioty niebezpieczne, jak noże i broń (z wyłączeniem akcesoriów myśliwskich, ale ich reklamy muszą być kierowane do osób pełnoletnich),
  • kryptowaluty,
  • kredyty chwilówki,
  • reklamy nacechowane seksualnością.

Należy również pamiętać o ogólnych zasadach każdej reklamy i promocji, iż nie może ona np. wprowadzać odbiorców w błąd lub powodować mylnych skojarzeń, powodować negatywnych emocji, promować przemocy, nietolerancji, łamania prawa.
 
Żyjemy też w czasach dynamicznie zmieniającego się rynku. Co dzień pojawiają się nowe produkty lub usługi. Nasza rekomendacja: nie reklamujcie nic co budzi Wasze wątpliwości co do legalności lub etyczności, nawet jeśli nie znajdziecie tego w naszej publikacji.
 
Oznaczanie wpisów komercyjnych
 
Zupełnie odrębną kwestią jest to, że gdy zdecydujesz się promować produkt, należy pamiętać o oznaczeniu wpisu jako komercyjny. To dotyczy wszystkich produktów i usług. Wpis komercyjny to taki, za którego umieszczenie otrzymuje się wynagrodzenie lub gratyfikację pod inną postacią. Zgadzając się na taki wpis, zobowiązujesz się do wykonania konkretnej usługi. Zawsze należy zaznaczyć, który z wpisów na blogu, czy w mediach społecznościowych jest wpisem reklamowym lub sponsorowanym. Możesz powiedzieć o tym wprost we swoim wpisie lub użyć dopisku w widocznym miejscu przy tekście, grafice, video. Konieczność oznaczania przekazów reklamowych wynika z przepisów prawa. Ale robisz to także żeby nie stracić swojej wiarygodności, w trosce i z szacunku do własnej publiczności, która przecież rozumie, że takie są reguły pracy influencera.
Pod koniec 2016 roku Rada Etyki Public Relations wystosowała apel do wszystkich środowisk komunikacji marketingowej, aby teksty, które powstały na zlecenie reklamodawców, oznaczać jako materiał sponsorowany.
 
Jak dobrze wiecie nasza platforma nie ma wpływu na treści reklam, ani nawet na ich tematykę. Platforma umożliwia bezpośrednią współpracę reklamodawcy i influencera. To co wspólnie wypracujecie jest efektem Waszej kreatywności i ustaleń. Reach a Blogger tworzy rynek (spotyka w jednym miejscu podaż i popyt) i daje narzędzie do zakupu, komunikacji, rozliczeń. Ale konkretna współpraca jest w Waszych rękach. Zgodnie z naszym Regulaminem oznacza to, że odpowiedzialność za współpracę ponoszą: influencer i reklamodawca.
 
Weźcie pod uwagę, że nasza opinia przedstawiona w tym wpisie nie zastąpi dedykowanej porady prawnej związanej z danym produktem, marką, koncepcją współpracy, medium wykorzystywanym w akcji reklamowej. Celem naszej publikacji jest raczej wskazanie zagrożeń niż znalezienie pewnych rozwiązań. Pamiętajcie, że brak wiedzy nie jest dla Was parasolem bezpieczeństwa, a wprost przeciwnie, stanowi zagrożenie. Informacje zasięgnięte od marek czy agencji mogą być bardzo pomocne, ale też nie zwalniają Was z obowiązku weryfikacji czy indywidualnej konsultacji prawnej w oparciu o waszą konkretną sprawę i stan faktyczny.
 
Podzielcie się Waszymi opiniami i pytaniami związanymi z tym tematem. W przypadku powtarzającego się zagadnienia zasięgniemy dla Was porady prawnej i poświęcimy jej odrębny post.