Reach a Blogger już czwarty rok z rzędu zrealizował badanie rynku influencerskiego, pytając reklamodawców: agencje, marki, platformy e-commerce i inne organizacje o zmiany w wydatkach, sposoby nawiązywania współprac, o typy zawieranych współprac, wpływ na rynek influencerski inflacji, wojny na Ukrainie, a także pandemii. Jak również, o ostatnio bardzo medialne tematy, związane z inicjatywami UKOKiK i KRRiT wobec tego rynku. 

Rynek influencerski jest młody, dynamiczny, zachodzą na mi duże zmiany. Zebrane dane zwizualizowane w postaci wykresów, zaopatrzone w opisy, pozwalają lepiej uchwycić zachodzące na nim zmiany. Mamy nadzieję, że lektura raportu będzie dla managerów z branży reklamowej interesującym i pomocnym źródłem w decyzjach biznesowych, a influencerom pomoże w kształtowaniu strategii rozwoju i monetyzacji ich kanałów, a także, że wnioski z badania przyczynią się do normalizacji i wzrostu rynku influencerskiego w Polsce. 

Zapraszamy do lektury! 

 

 

Obecna edycja jest już czwartą odsłoną projektu. Jest to jedyne, powtarzane rok do roku, badanie rynku influencerskiego w kraju. Ta edycja została objęta honorowym patronatem IAB Polska, a patronat medialny nad nim powierzyliśmy magazynom branżowym: Nowy Marketing oraz Press, które szczerze polecamy jako codziennie źródło informacji branżowych. 

 

Materiał można udostępniać i wykorzystywać w publikacjach. Prosimy o aktywny link do https://reachablogger.pl.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami naszego Badania Reach a Blogger 2020 i Badania Reach a Blogger 2021, Badania Reach a Blogger 2022, aby sprawdzić jak sytuacja rynkowa influencer marketingu ewoluowała w ciągu ostatnich 4 lat.

 

Uczestnicy badania

 

Kim byli uczestnicy badania? To ważny punkt wyjścia w analizie, ponieważ to jak w imieniu swoich organizacji specjaliści korzystają z influencer marketingu, powie nam coś o respondentach, ale również o samym rynku.

 

W badaniu wzięło w sumie 101 reklamodawców, którzy reprezentowali przede wszystkim marki lub firmy (37,7%), agencje reklamowe różnego typu (38,8%) i domy mediowe (5,1%), platformy e-commerce, SaaS i typu marketplace (10,2%) a także start-upy i inne organizacje.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Jak klienci wyszukują Twórców do współpracy? 66% ankietowanych przez nas reklamodawców samodzielnie wyszukuje ich w Google lub w mediach społecznościowych. 33% wyszukuje samodzielnie na dedykowanych grupach tematycznych (najczęściej na Facebook). 44,3% robi to wciąż samodzielnie, ale posługując się platformami (takimi jak nasza). 43,3% nawiązuje współpracę z influencerami, których zna osobiście. Z kolei 19,6% z naszych ankietowanych zadeklarowało wykorzystanie do tego celu wyspecjalizowanej agencji reklamowej lub domu mediowego (odpowiednio 3,1%).

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

18% uczestników badania w ciągu ostatnich 6 miesięcywspółpracowało z 3-5 influencerami, 17% współpracowało w tym okresie z 1-2 influencerami, 15% uczestników badania współpracowało z 21-50 influencerami, a 10% współpracowało z 6-10 influencerami. Co ciekawe, 13% klientów w ciągu ostatnich dwóch kwartałów współpracowało z dużą ilością twórców internetowych – powyżej 50! Porównując wyniki względem zeszłego roku można zauważyć, że nastąpiła drobna polaryzacja. Nieznacznie zwiększyła się liczba klientów pracujących z mniejszą ilością influencerów oraz zwiększyła się liczba klientów pracujących z dużą ilością influencerów.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Jakub Kozłowski

W dobie szybkiego tempa życia, odbiorcy coraz bardziej cenią konkretną formę przekazu, a krótkie wideo wydaje się być medium, doskonale wpisującym się w te oczekiwania. Trend ten, choć obecny na rynku od jakiegoś czasu, ma szansę wzmocnić swoją pozycję w najbliższych latach, co pokazuje popularność TikToka, Reels na Instagramie czy YouTube Shorts. Z ogromnym zainteresowaniem obserwuję również wpływ sztucznej inteligencji, platform ChatGPT czy Midjourney oraz ich możliwe zastosowania w influencer marketingu. Istnieje potencjał wykorzystania AI zarówno przez influencerów do generowania treści, jak również przez marki do precyzyjniejszego doboru twórców, a nawet kreowania wirtualnych influencerów wygenerowanych w pełni przez sztuczną inteligencję. Warto również zwrócić uwagę na spadek zasięgów organicznych, który wymusza zwiększoną kreatywność kampanii influencerskich oraz wykorzystanie wsparcia kampaniami płatnymi. Zmusza to marketerów do poszukiwania nowych, innowacyjnych sposobów dotarcia do odbiorców, do podnoszenia jakości i atrakcyjności contentu. W rezultacie, obserwując rynek influencer marketingu, możemy spodziewać się dalszego rozwoju i adaptacji do zmieniających się realiów rynkowych, technologicznych oraz oczekiwań odbiorców.

 

Jakub Kozłowski, Performance Marketing Manager, Ework Group

 

Najczęściej wybierane przez Reklamodawców platformy społecznościowe to kolejno Instagram – 87,2% (wzrost o około 5 punktów procentowych względem zeszłego roku), Facebook – 55,3% (prawie bez zmian), blogi webowe – 29,8% (spadek o około 4%), YouTube – 39,4% (minimalny spadek), TikTok – 55,3% (wzrost o 20 punktów procentowych)! Przy czym, należy pamiętać, że zeszłoroczny wzrost TikToka wynosił 31 punktów procentowych względem 2021, co razem daje aż 51 punktów procentowych wzrostu w ciągu 2 lat. Wiele marek, które nadal omija TikTok szerokim łukiem, powinno rozważyć podjęcie działań na tej platformie. Przecież nie musi się to wiązać z zakładaniem firmowego profilu. W ofercie Reach a Blogger jest obecnie około 400 ofert influencerów z TikToka. Istotny wzrost zanotowały również Podcasty, z twórcami audio podjęło współpracę 16% ankietowanych czyli o około 8 punktów procentowych więcej niż w zeszłym roku). Co ciekawe żaden z reklamodwaców nie zadklarował współpracy na BeReal – ta coraz popularniesza wśród nastolatków platforma, pozostaje nieodkryta dla marek i agencji.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Reklamodawcy biorący udział w badaniu reprezentują przede wszystkim takie kategorie tematyczne jak: uroda – 29%, moda – 26,9%, kulinaria – 26,9%, zdrowie – 25,8%, parenting – 23,7%, podróże i turystyka – 21,5%. Generalizując można zauważyć, że względem zeszłego roku jest więcej współprac z dziedziny kulinarnej, a wyraźnie mniej z zakresu architetury, designu wnętrz i budownictwa.

 

Dominika Maj

Obecnie rynek influencerski w Polsce jest bardzo rozwinięty i dynamiczny. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, influencerzy stali się ważnymi graczami na rynku reklamowym, zdolnymi do dotarcia do szerokiego grona odbiorców za pośrednictwem swojego wpływu i popularności w sieci. Jednak w ostatnim czasie pojawiają się także pewne wyzwania dla rynku influencerskiego w Polsce. Wraz z rosnącą liczbą influencerów, zwiększa się również konkurencja i trudniej jest wyróżnić się na tle innych. Ponadto, zaczyna się pojawiać problem z przejrzystością działań influencerów i ich relacji z markami, co może prowadzić do osłabienia zaufania konsumentów i zmniejszenia efektywności działań reklamowych. Niemniej jednak, rynki influencerskie w Polsce ciągle rozwijają się, a influencerzy i marki starają się dostosować do zmieniającej się sytuacji i wprowadzać nowe rozwiązania. Widać to m.in. w rosnącej liczbie kampanii z wykorzystaniem mikroinfluencerów, którzy posiadają mniejsze, ale bardziej zaangażowane grupy odbiorców.

Dominika Maj, Social Media & Influencer Specialist, Doppio

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Klienci biorący udział w naszym badaniu przede wszystkim wybierają do współpracy influencerów Medium 76,3%Micro – 71,%, oraz Nano 19,4%. Z Gwiazdami współpracowało 40,9% respondentów, a z Supergwiazdami 15,1%. O ile trzon zainteresowania utrzymuje się bez większych zmian (kategorie Medium i Micro), to można zauważyć nieco mniejsze zianteresowanie współpracami z nano influencerami i jednoczesny ponowny wzrost współprac z influencerami mającymi status Gwiazd i Supergwiazd.

 

Marek Banaszak

Chyba nie było jeszcze w historii mediów społecznościowych tak specyficznego momentu jak teraz. Dotychczasowe platformy i narzędzia dawały możliwość rozwoju influencerów w dość dynamicznym tempie. Jednak obecnie popularyzacja TikToka znacząco przyspieszyła ten proces i dała możliwość poszerzania zasięgów wybiegających daleko poza dotychczasową „bańkę odbiorców”. To daje dodatkowe możliwości tworzenia przestrzeni do współprac biznesu z influencerami mikro (coraz szybciej tworzących swoje społeczności) oraz medium (coraz szerzej rozwijających swoje zasięgi). Ta dynamika rozwoju zasięgów niesie za sobą jednak też zagrożenie – trudność w dotarciu do właściwego odbiorcy produktu lub usługi. Dlatego coraz bardziej istotne jest szczegółowe i rzetelne opracowanie persony oraz briefu i targetowanie. Bez tego nasz komunikat bardzo mocno się rozproszy i nie przyniesie oczekiwanego efektu. Cała sytuacja może oczywiście zmienić się “z dnia na dzień”. Rozwijająca się w zastraszającym tempie AI może zupełnie zmienić ten rynek i świat influencerów “stanie na głowie”, powstaną influencerzy cyfrowi lub podobni do obencnych – jednak wyłącznie generowani. Trudno przewidzieć ten trend, bo takiej dynamiki rozwoju i zmian nie obserwowaliśmy chyba jeszcze nigdy.

 

Marek Banaszak –Dyrektor ds. Rozwoju Projektów, PRAVNA Group

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Jakub Wiśniewski

Jako agencja SEO mieliśmy bardzo pozytywne doświadczenia współpracując z mikroinfluencerami w tym roku. Mikroinfluencerzy, mając mniejszą liczbę obserwujących, często budują bliższe relacje z nimi, co przekłada się na większe zaufanie ze strony odbiorców. Dzięki temu ich rekomendacje są postrzegane jako bardziej szczere i autentyczne, co z kolei wpływa na większą konwersję. W przypadku kampanii z udziałem mikroinfluencerów zauważyliśmy również, że wskaźniki zaangażowania (takie jak ilość polubień, komentarzy i udostępnień) są proporcjonalnie wyższe niż przy współpracy z influencerami o większej liczbie obserwujących.

 

Jakub Wiśniewski, CTO & SEO Manager, DevStorm

 

Jeśli chodzi o cele działań, to ankietowani reklamodawcy przede wszystkim aranżowali współprace służące podniesieniu rozpoznawalności produktu lub marki – 81,9% oraz stymulacji sprzedaży – 58,5,%. 38,3% badanych realizowało współprace głównie w celu pozyskania trafficu dla witryny lub sklepu, a 25,5% promocja własnych kanałów social media i pozyskanie followersów. 14,9% uczestników badania wskazało, że ich celem było tworzenie opinii o produkcie, które potem można wyszukać w Google, a 19,1% korzystało z usług blogerów w celu link building’u (SEO).

O szerokim wykorzystaniu influencerów do różnych celów pisaliśmy w tej publikacji.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

Agnieszka Krysztofowicz

Pozyskanie uwagi influencerów oraz długofalowe budowanie z nimi relacji opartej na rzetelnej informacji i wiedzy jest dla nas priorytetowe. W projektach Lihthouse podejmujemy działania włączające influencerów do strategii PR w bardziej zaangażowany sposób niż robiono to dotychczas. Nasze podejście zakłada odejście od traktowania kanałów influencerskich jedynie jako nośników do zamieszania reklam i treści sponsorowanych. Influencerzy są dla nas interesariuszami działań komunikacyjnych. Traktujemy ich podmiotowo, gdyż dzięki swojej pozycji w sieci i wiedzy merytorycznej oraz autorytetowi w grupach docelowych mogą być sojusznikami większych idei i przedsięwzięć niż jednorazowych promocji.

 

Agnieszka Krysztofowicz,Senior Project Manager Consumer, Lighthouse

 

Reklamodawcy są dość konsekwentni, jeśli chodzi o pomiar skuteczności swoich działań. Obiekty pomiarów mniej więcej pokrywają się z celami działań. I tak mierzone są przede wszystkim zasięgi postów (68,1% wskazań), sprzedaż (55,3%), reakcje (53,2%) i traffic (47,9%). Ogólnie zauważalny jest mały wzrost poziomu mierzalności praktycznie we wszystkich głównych obszarach zainteresowania reklamodawców.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Uśredniona ocena profesjonalizmu influencerów, z którymi współpracował klient w ciągu ostatnich 6 miesięcy to 6,8/10. Najczęściej wskazywane oceny to 7/10, 6/10 i 8/10. Odpowiedź dotyczy wszystkich współprac realizowanych wszelkimi kanałami. W zeszłym roku średnia wynosiła również 6,8.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

Mateusz Herold

Influencer Marketing mocno ewoluuje. Z dzikiego zachodu zamienia się w bardziej ułożoną i ustrukturyzowaną gałąź marketingu. Co prawda cały czas doświadczamy braku profesjonalizmu niektórych twórców. Obserwujemy też wielu użytkowników mediów społecznościowych, którzy aspirują do bycia influencerami kosztem jakości materiałów, niepoukładanego contentu i też niestety “dopalania” profili sztucznym ruchem i followersami. Z drugiej strony część problemów jest po stronie klientów. Traktują influencer marketing jako “buzzword” i rzecz, którą robią wszyscy, co przekłada się na brak zrozumienia tematu i wygórowane oczekiwania w stosunku do efektów kampanii. Widzimy dużą potrzebę edukacji rynku. Tyczy się to zarówno twórców, którzy często zapominają, że jest to biznes, ale także samych klientów, którzy oczekują zwrotów z inwestycji na poziomie znacznie większym niż przynoszą im inne kanały komunikacji.

 

Mateusz Herold, CEO, DigitalH

 

Zmiany na rynku, wpływ inflacji, wojny i pandemii na influencer marketing w Polsce

 

Rynek w 2022 powrócił do optymizmu. 45% uczestników badania wskazało, że ich firmy zwiększyły zakres działań w zakresie influencer marketingu, a tylko 16% zmnieszyło działania. 31% uczestników wskazało, że nie wprowadzało większych zmian, co w obliczu wojny w Ukrainie należy zinterpretować na plus. To wyraźne sygnały ożywienia biznesu influencerskiego w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Mateusz Buczkowski

Twórcy i ich managementy są ostrożniejsi niż kiedyś i z rozwagą dobierają współprace marketingowe z markami. Agencje i klienci wiedzą, ile inwestować w content dla community wybranych przez siebie twórców. Na styku tych dwóch światów powstają platformy, które przyspieszają dobór influencerów. Influencer marketing nigdy nie był w bardziej fair sytuacji niż dziś. Teraz czas to wykorzystać, szczególnie w nowych kanałach, związanych z mocą vertical video.

 

Mateusz Buczkowski, T-Shaped Marketer & Marketing Trainer

 

 

Pandemia przestała być ograniczeniem dla rynku influencerskiego. W sumie 79% ankietowanych reklamodawców określa obecny stan jako brak wpływu lub niewielki wpływ pandemii na ich marketing. Tylko 10% uczestników badania przeciwnie, określa, że pandemia nadal istotnie wpływa na marketing w ich firmie (spadek o 12,5 punkta procentowego względem zeszłego roku).

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Influencerzy działający od lat zaczynają dojrzewać i uświadamiać sobie, że współprace partnerskie oraz Google Adsense nie są bezpiecznym źródłem przychodu. Generowanie ruchu dla samego ruchu przestaje cieszyć, gdy lata lecą i dochodzi zmęczenie. Świetnym przykładem jest tutaj Marek Jankowski, który wprowadził znaczące zmiany w obrębie swojej marki Mała Wielka Firma. Jego video o zmianach polecam każdemu influencerowi. Budowanie własnych produktów oraz dywersyfikacja źródeł przychodu to podstawa racjonalnego myślenia o biznesie influencerskim. Czas szalonych wzrostów dobiegł końca. Influencer, jeśli chce przetrwać, musi zostać prawdziwym przedsiębiorcą!

 

Marcin Kopczyński, Doradca i analityk e-commerce, Rewizja

 

Jeśli chodzi o konflikt wojenny u sąsiada, to ankietowani podzielili się po połowie. W przypadku 29,3% respondentów wydarzenia wojenne istotnie wpływają na marketing w ich branży. Dokładnie tyle samo ankietowanych patrzy na sprawy bardziej optymistycznie i nie widzi wpływu wojny na marketing w swoich branżach. Względem zeszłego roku poziom zaniepokojenia się nieznacznie poprawił, a firmy i agencje odnalzazły się w nowych realiach.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Reklamodawcy zapytani o wpływ inflacji na marketing w swoich branżach wykazali spore zaniepokojennie. 53% z nich określiło, że wpływa istotnie na ich marketing, a 19% wskazało, że jej wpływ może nastąpić w niedalejkiej przyszłości, co sumuje się do 72% respondentów deklarujących obawę przed wpływem inflacji na ich marketing ?

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Jeśli chodzi o wydatki na influencer marketing w 2022, względem 2021, to 38% reklamodawców nie zmieniło ich wysokości, 14% zwiększyło je o 20%, 11% uczestników ankiety zwiększyło je 30%. W sumie 52% ankietowanych wskazało wzrosty o różnym poziomie, a 10% spadki wydatków. Z badania wynika, że rynek influencer marketingu w okresie wojny trwającej u sąsiada i inflacji poradził sobie dość dobrze. Zeszłoroczne zapowiedzi reklamodawców się sprawdziły.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

Michał Łenczyński

Wiele polskich firm nadal nie zdaje sobie sprawy, że za liderami opinii i ich społecznościami, często stoją wieloosobowe sztaby lub profesjonalne organizacje społeczne i komercyjne. Prezesów zaskakuje, że comiesięczny koszt stały utrzymania 1 hiperaktywnego Odbiorcy, często przekracza 1 dolara miesięcznie. Tymczasem treści, publikacje, wartości dodane dla Odbiorców, nie tworzą się za darmo, ani w barterze za paletkę cieni czy dwie szminki. Reklamodawcy także sprzedają swoje produkty za pieniądze, bo ich Pracownicy nie chcą przyjmować wypłat w lajkach. Uświadomienie tego jest pracochłonne i chyba już tylko w Polsce negocjacja kontraktu może trwać pół roku. Jeśli twórcy treści nie będą otrzymywać środków od sponsorów, za treści będą musieli zapłacić ich Odbiorcy. Szybciej nadejdzie era w pełni płatnych social media, której pierwsze symptomy już widzimy. Przed nami ciekawe czasy.

 

Michał Łenczyński, Lider, Beauty Razem

 

Jeśli chodzi o rok 2023, to jest dalsza tendencja wzrostu wydatków. 58% uczestników badania planuje w tym roku wydać więcej na influencer marketing niż w 2022, a 30% planuje wydać podobną kwotę. 7% ankietowancyh uważa, że jego firma podwoi w tym roku wydatki na influencer marketing. Tegoroczne spadki wydatków zapowiada 11% reklamodawców. Kolejny rok z rzędu zarysowują się wyraźne deklaracje wzrostowe i to znowu powinno rynek cieszyć.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Barbara Trepka

Rynek influencerski nieustannie ma się dobrze. Nawet jeżeli UOKIK nałożył wymóg oznaczania współprac reklamowych, to nadal publikacje te są bardziej atrakcyjne dla odbiorców niż inne formy reklamowe. Jednak nie jest to złoty środek dla każdego. To oczywiście zależy od produktu czy usługi oraz tego czy influencer jest odpowiednio dobrany. Wbrew pozorom wybór influencera do współpracy i reklamowania produktu nie jest taki oczywisty, trzeba zwracać uwagę na wiele czynników – nie tylko na zasięgi i aktywność. Ważne są także inne treści, które dana osoba prezentuje na swoich kanałach i czy nie jest to sprzeczne z reklamowanym produktem, wtedy możemy bardziej zaszkodzić marce niż pomóc.

 

Barbara Trepka, PR & Marketing Manager, 2moro

 

Regulatorzy, a rynek influencer marketingu

 

Jesienią ubiegłego roku ukazała się rekomendacja Prezesa UOKiK #OznaczamyReklamy. Wszyscy zainteresowani powinni już ją znać, ale dla osób, które są we wstępnej fazie zapoznawania się z rynkiem, wyjaśniamy, że jest to inicjatywa UOKiK związana z wyraźnym oznaczaniem współprac reklamowych nakładająca na uczestników tego rynku obowiązek oznaczania tych współprac. Temat ten nie raz poruszoany był na naszym blogu. Przypominamy ostatnie, kluczowe publikacje:

 

#OznaczamReklamy – Rekomendacje Prezesa UOKiK – Część 1/3

#OznaczamReklamy – Rekomendacje Prezesa UOKiK – Część 2/3

#OznaczamReklamy – Rekomendacje Prezesa UOKiK – Część 3/3

 

Olga Gralińska

Rok 2022 na pewno zapamiętamy jako ten, w którym regulator przeszedł od słów do czynów – sformalizowano kwestię oznaczania współprac publikując rekomendacje UOKiK, rozesłano do twórców prośby o właściwe wyjaśnienia, a nawet (to już w 2023) prokuratura wszczęła kilka śledztw. To pokazuje, że mamy do czynienia z dość istotnymi zmianami, które z jednej strony wynikają z potrzeb uregulowania, włożenia w pewne ramy działalności influencerów, a z drugiej dowodzą tego, że to nie żadna wydmuszka, bańka, czy wymysł, tylko zjawisko funkcjonujące na dużą skalę, wpływające realnie na wybory konsumenckie. To moment, w którym influencerzy powinni uświadomić sobie swój realny – nomen omen – wpływ na odbiorców i wziąć za niego odpowiedzialność, starannie dobierając współprace. Z drugiej strony reklamodawcy również nie powinni bagatelizować tak silnego kanału przekazu, jakim są twórcy, tylko podejść do tego tematu w umiejętny, przemyślany sposób – wtedy obie strony będą czerpać z tych działań realne korzyści.

 

Olga Gralińska, Digital Communications Team Leader, Play

 

Zapytaliśmy reklamodawców jak oceniają inicjatywę UOKiK związaną z oznaczaniem współprac. 64% ocenia tę inicjatywę pozytywnie (wzrost o 15 punktów procentowych względem zeszłego roku), 25% ma stosunek neutralny, tylko 4% ocenia ją negatywnie i tylko 7% nie słyszało o tej inicjatywie. Można powiedzieć, że inicjatywa ta spotyka się z rosnącym poparciem reklamodawców. 

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Monika Dachowska

Coraz większy nacisk na prawidłowe oznaczanie współprac reklamowych sprawia, że część influencerów traci na wiarygodności. Wymusza to też większą kreatywność i sięganie po niekonwencjonalne rozwiązania. “Polecenie od serca” już nie wystarczy, jeśli konsument jest świadomy, że to opłacone działanie. Moim zdaniem – mimo że stoję po stronie marki – to bardzo dobry kierunek. Transparentność jest doceniana przed odbiorców i jednocześnie wymaga większego zaangażowania od twórców. Korzysta na tym cała branża influencer marketingu.

 

Monika Dachowska, Head of Marketing, Farouk Systems Polska

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Tak jak wzreszłym roku, ciekawiło nas jak reklamodawcy postrzegają korzyści uczestników rynku w odniesieniu do inicjatywy UOKiK związanej z wyraźnym oznaczaniem współprac reklamowych. Tu sprawa była dość prosta. 77,8% uczestników zadeklarowało, że beneficjentami będą konsumenci. 49,5% uważa, że stracą na tych obostrzeniach twórcy.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Nie mniej emocji wzbudza w branży inicjatywa KRRiT związana z obowiązkiem rejestracji influencerów tworzących kontent audiowizualny. Sporo, bo 27,6% reklamodawców nie słyszało o tych działaniach – co może nie powinno dziwić, bo jest to głównie obszar zainteresowania YouTuberów, TikTokerów i Twórców video na Instagramie. Inicjatywa została oceniona negatywnie przez 29,6% reklamodawców, 31,6% miało do niej stosunek neutralny. Pozytywnie oceniło ją 16,3% respondentów.

 

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Jeśli chodzi o wpływ inicjatyw obu regulatorów UOKiK i KRRiT, to według badanych osób, nie będą one miały istotnego wpływu na wzrost lub spadek biznesu influencerskiego (30%), a 36% uważa, że będą miały wpływ złożony (w badaniu nie diagnozowaliśmy charakteru tego wpływu). 21% uczestników badania uważa, że inicjatywy będą sprzyjały spadkowi biznesu na rynku.

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.


Procesy zachodzące na rynku 

 

Według 61,2% naszych respondentów “W 2023 zyskają: medium, micro i nano influencerzy, kosztem: gwiazd i supergwiazd.” Utrzymuje się silny trend na średnich i mniejszych twórców. W zeszłym roku analogiczny pogląd wyraziło 55,2% uczestników badania. Widać, że ten trend się wręcz intensyfikuje, co akurat sprzyja naszej platformie, ponieważ większość transakcji przebiega właśnie z udziałem influencerów o zasięgach medium, micro i nano.

 

Uwagę zwraca brak wspólnych mianowników przy nawiązywaniu współpracy z influencerami. Ten sam projekt każdy wycenia zupełnie inaczej, a różnice bywają ogromne. Dostajemy wyceny Y, a także 10x, czy 20x Y, przy takim samym zakresie. Co ciekawe, nie jest to zawsze związane z wielkością mediów influencera, a… tak naprawdę nie wiadomo czym. Brakuje racjonalnego podejścia do współpracy części influencerów. Wyceny bywają oderwane od rzeczywistości, a często wręcz irracjonalne. Ale takie ich prawo. Często zastanawia mnie sposób wyceny, bo popularni influencerzy potrafią wycenić projekt poniżej budżetu, a mikroinfluecer, którego kontent nie jest jeszcze popularny, znacznie powyżej. Coraz rzadziej influencerzy decydują się na współprace barterowe, chociaż to zależy już od danego barteru. Ale ta kwestia dosyć mocno się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat. Ogólnie trzeba przyznać, że kontent powstały we współpracy z influencerami jest dobrej jakości i zwykle klienci są z niego zadowoleni. Ciekawym zagadnieniem może być wykorzystywanie sztucznej inteligencji w kontekście influencer marketingu. Zarówno przez influencerów do tworzenia kontentu, jak przez marki przy współpracy. Potrzeba jeszcze trochę czasu, aby każda ze stron lepiej poznała możliwość AI i nauczyła się ją wykorzystywać. Influencer marketing to nadal ważna część komunikacji dla części marek i niewątpliwie może on być skuteczny. Na pewno ten rynek będzie się dalej rozwijał, jednak trudno przewidzieć, w jakim kierunku te działania pójdą za 5 czy 10 lat. Sposób współpracy z influencerami często jest inspirowany ogólnymi zmianami na rynku, w danej branży, marketingu, czy sposobie działania marki. Jeśli dołączymy do tego postępującą digitalizację życia, czyli też marketingu i komunikacji, a także możliwości, jakie daje praca ze sztuczną inteligencją, to wiemy tyle, że… nic nie wiemy. Ale to jest najbardziej ekscytujące i po prostu trzeba być gotowym zawsze i na wszystko!>

 

Grzegorz Wróbel, Head of Digital Unit, ITBC Communication

30,6% uczestników badania uważa, że “Pandemia przyspieszyła digitalizację usług influencerskich i do 2025 większość usług influencerskich w Polsce będzie realizowanych za pomocą platform, a 25,5% uważa, że w 2023 zyskają platformy influencerskie bazujące na niskich, transparentnych marżach – takich jak nasza.

 

Aby skorzystać z tego przyjaznego wiatru dla platform influencerskich – zważywszy, że nasza marża jest nie dość, że najniższa na rynku (wynosi 15%), to współpraca przez RaB jest w pełni transparentna, zachęcamy do rejestracji na ReachaBlogger.pl.

 

Jakub Zachnik

Rynek influencerski, tak jak cały rynek mediów i marketingu, przechodzi gwałtowną zmianę w stronę dynamicznych, ale zamkniętych społeczności związanych z konkretnymi niszami. Influencerzy, którzy promują wszystko i wszędzie nie są już absolutnie na rynku interesujący ani wiarygodni. W związku z tym, z masowych, dużych kont o niejasnym pochodzeniu, przechodzimy w marketingu influencerskim w stronę niszowych person, które nie mają milionowych zasięgów, ale mają realny wpływ na swoje społeczności. Oznacza to ogromną szansę dla małych influencerów, a stanowi coraz większe zagrożenie dla gwiazd, które wprawdzie trafiają do mas, ale nie przekładają się one na nic więcej niż wątpliwą ekspozycję marki. Dodatkowo coraz częściej współprace odbywają się na podstawie wartości marki i influencera, bardziej niż na twardych danych zasięgowych – odpowiedni fit marki z osobą, która udziela swojej twarzy do jej promocji jest absolutnie najważniejszy. Z punktu widzenia klientów, którym pomagamy w rozwoju, dobór wartościowego, merytorycznego, dobrze stargetowanego influencera, jest kluczowy w rozwoju biznesu i marki.

 

Jakub Zachnik, Business Development Manager, Punkt Krytyczny

Natomiast influencer marketing ma przed sobą wyzwania. Respondenci wskazują, że influencerzy generują im podobne ROI, co inne narzędzia digital (19,4%). Co powinno dawać branży do myślenia, to to, że więcej respondentów wskazuje, iż ROI z innych narzędzi digital jest wyższe (37,8%), a niewiele mniej, bo 27,6% wskazuje, że to influencer marketing generuje przewagę efektywnościową w stosunku do innych kanałów reklamowych digital. Z tego fragmentu raportu płynie ważny wniosek dla influencerów i agencji. Po pierwsze lepiej orientujcie się na cele i potrzeby konsumentów, po drugie raportujcie i chwalcie się wszystkimi sukcesami. Influencer marketing daje wiele korzyści marketingowych – sumujmy je wszystkie i raportujmy reklamodawcom w przejrzysty sposób.

 

W 2023 serca obserwatorów podbiją twórcy reprezentujący bliskie im wartości (jeszcze mocniej niż wcześniej) w transparentny, kreatywny i zgodny z prawem sposób. Determinują to przede wszystkim zmiany i potrzeby pokoleniowe, a także regulacje prawne w obszarze influencer marketingu. Zetki nie buntują się wobec działań UOKiK, ponieważ są zmęczeni wyidealizowanym obrazem z Instagrama i przebodżcowani od ilości reklam bez wartości. W oglądanych przez siebie treściach szukają przede wszystkim realizmu i możliwości utożsamienia. Kształtuje to nowe formy reklamy i podejścia zarówno ze strony reklamodawców, jak i twórców. Przykład znanej marki oferującej piwo. W związku z regulacjami UOKiK nt. reklamy alkoholu – skupiło budżety na promocji swoich zamienników zero, dalej budując świadomość brandu, wśród szerszego grona odbiorców. Obecni w mediach od kilkunastu lat influencerzy są aktualnie na innym etapie życia niż na początku kariery – podobnie jak odbiorcy, którzy dorastali razem z nimi. Następne pokolenie twórców internetowych kształtowane jest za to przez ich obserwartorów. Era cancel culture powoduje, że influencerzy nie będą w stanie zaistnieć jeżeli nie spełnią standardów wyznaczanych im przez młodsze Zetki.

 

Jagoda Kałuzińska, Account Executive, Webtalk

Polski rynek influencer marketingu w 2023 oczami reklamodawców.

 

Maciej Kwiatkowski

W świecie blockchain iW eb3 influencer marketing jest praktycznie jedynym działającym typem marketingu pozwalającym osiągnąć sensowny traffic przy akceptowalnych kosztach, dlatego rozwija się i będzie rozwijał się jeszcze bardziej, dopóki w tym sektorze nie powstanie możliwość innego dotarcia do konsumentów. A to jeszcze nieprędko.

 

Maciej Kwiatkowski, Founder, In The Making

 

 

Pełny raport zostanie zaprezentowany publicznie premierowo 6 września podczas szkolenia „Influencer Marketing Manager”, które jest organizowane przez REACHaBLOGGER w Warszawie. Szkolenie poprowadzi Robert Sosnowski, twórca badania i raportu, a moduł na temat weryfikacji influencerów, Wojtek Kardyś – specjalista do spraw komunikacji internetowej, digital marketingu, e-PR oraz personal brandingu, komentator tematów influencerskich w mediach branżowych i ogólnopolskich. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można uzyskać na stronie influencermarketingmanager.pl.

 

W ten sposób nasz raport dobiegł końca. Dziękujemy za uwagę i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że te dane przysłużą się Twojemu biznesowi. Dziękujemy jeszcze raz partnerom naszego przedsięwzięcia: IAB Polska, magazynom branżowym Press i Nowy Marketing.

 

Powodzenia we współpracach z influencerami!

 

Materiał można udostępniać i wykorzystywać w publikacjach. Prosimy o aktywny link do ? https://reachablogger.pl.

 

Tutaj pobierzesz prezentację z wynikami badania w PDF.

 

Aby przetestować zasoby Reach a Blogger tutaj możesz zasilić swoje konto na platformie.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.